badania,  informacje

Środki psychoaktywne – jak rozpoznać, że ktoś zażywał?

Nie ma znaczenia, czy zażywane są środki psychoaktywne sporadycznie, okazjonalnie i w celach towarzyskich, czy też regularnie. W każdym przypadku mowa o uzależnieniu od tego typu substancji, a jedyne co jest różne to  stadium zaawansowania nałogu. W każdym przypadku istnieje jednakże możliwy ratunek, przez co rozumie się realizację koncepcji.

Jest to międzynarodowy program, jaki bazuje zwłaszcza na eliminowaniu uzależnień poprzez uświadamianie. Najważniejszy jest wczesny wywiad mający być formą interwencji, a później następny krok to już konkretne działania. Warto wspomnieć, że wielu ludzi akceptuje powszechnie znane środki psychoaktywne, opowiadając się za ich legalizacją – mowa to ekstasy, marihuanie, czy środkach na receptę mających działanie uspokajające. Nie powinno być to dopuszczalne zdaniem specjalistów i ekspertów pracujących nad koncepcją, ponieważ prowadzi do szerzenia narkomanii. Nie ma znaczenia siła właściwości danego narkotyku, w każdym przypadku tak czy siak jest to narkotyk.

By jednakże zrozumieć to, co napisaliśmy wyżej, trzeba mieć świadomość jakie są skutki i objawy psychiczne  nadużywania dowolnych substancji psychoaktywnych. Po pierwsze, pojawia się drastyczna zmiana wyglądu, później dochodzi do tego huśtawka nastroju, zaburzenia snu, niemiły zapach wydychanego powietrza, włosów, skóry, podobnie jak przy paleniu papierosów, wychudzenie, bóle żołądkowe i problemy gastryczne, kaszel, przeziębienia i spadek odporności, drżenia kończyn, szybkie męczenie się, apatię w stanach trzeźwości, duszności w klatce piersiowej, drgawki, urazy jak po pobiciach, siniaki.